MVP/RD Summit 2016: dni 1, 2, 3

mvp_2016_badge

Trwa czwarty, przedostatni dzień tegorocznego MVP/RD Summitu. Edycja jest wyjątkowa, bo trafiła w okres wyborów prezydenckich w USA i ten temat pojawiał się w rozmowach bardzo często. Natomiast na ulicach, poza obecnością w TV, temat nie istniał. Zero billboardów, ulotek, agitacji przedwyborczej. Co więcej, do etapu wieczoru wyborczego, nawet telewizja niespecjalnie emocjonowała się tematem – po prostu sucho przekazywano informacje.

Z przypadkowych rozmów bardzo szybko da się wyczuć, że Amerykanie są zaniepokojeni dokonanym wyborem – deklaracje Trumpa, szczególnie odnośnie zmian w systemie opieki zdrowotnej, budzą strach. Co ciekawe, te same komentarze słychać od MVP z właściwie dowolnego stanu, więc kto głosował na Trumpa?? Wygląda znajomo… 😉

Jeśli chodzi o część merytoryczną, cieszę się, że po zeszłorocznej przerwie mam okazję tu być. Wymiana doświadczeń, nawiązywanie nowych znajomości i dyskusje o dalszym rozwoju produktów inspirują, dają też szansę złapać pewien punkt odniesienia w stosunku do naszych codziennych działań.

Zaskoczeniem dla mnie jest fakt, że Niemcy, w których jest ulokowane jedno z Datacenter Azure’a, którzy mają bardzo rozwinięty rynek IT i którzy osobiście inwestują w chmurę (SAP i jego Hana Cloud Platform)… mają bardzo niskie zaufanie do chmury! Adopcja VSTS jest bardzo niska, a CIO wciąż wybierają inwestycje we własną infrastrukturę zamiast udostępniania aplikacji w Chmurze. Ewidentnie widać wspólny mianownik z zaufaniem do chmury w Polsce i ewidentnie widać, że stworzenie datacenter w Polsce nie rozwiąże problemu. Chociaż mam nadzieję, że styk JPK w Ministerstwie Finansów będzie solidnym filarem podczas budowania zaufania.

Jestem pod wrażeniem organizacji sesji grupy produktowej Visual Studio ALM, na których spędziłem większość czasu. Całość była transmitowana na żywo do osób, które nie mogły być z nami offline, spotkania są organizowane w formie rozmowy o przyszłości produktu, bieżąca dyskusja w sali i na slacku wnosi znacznie więcej niż klasyczne podejście „prezentacji konferencyjnej”. Podobnie wczorajsza sesja unplugged Scotta Guthrie (https://weblogs.asp.net/scottgu/about), przeprowadzona w trybie spisania na żywo pytań od publiczności, a następnie kolejnego odpowiadania na nie.

Kierunek Microsoft, szczególnie w zakresie narzędzi z rodziny Visual Studio i Azure jest jasny: pozostać liderem w branży (jakże skromnie 😉 ), coraz bardziej otwierając się na zewnętrzne narzędzia i społeczności. Nie dziwi już, że nowe narzędzia wspierają GitHuba zanim zaczną wspierać VSTS, czy też dostarczają w pierwszej kolejności narzędzi dla iOS zamiast Windows 10 Mobile. I moim zdaniem to bardzo dobry kierunek, co zdają się potwierdzać regularnie prowadzone badania NPS (narzędzie badające satysfakcję Klientów i ich skłonność do polecenia danego produktu lub usługi. Na podstawie odpowiedzi udzielanych w skali 11 stopniowej, respondentów klasyfikuje się jako Krytyków, Adwokatów i osoby neutralne. Wynik NPS stanowi różnicę pomiędzy udziałem Adwokatów i udziałem Krytyków).

Niestety nie mogę podzielić się konkretnymi liczbami, bo z jednym płucem wyciętym na podstawie umowy NDA żyje się trudniej ;), ale mogę zdradzić, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy wynik NPS dla Visual Studio wzrósł znacząco, szczególnie jak na nie najgorszy poziom bazowy. Jest to efektem realizowania powyższej strategii, wspartej odwagą do wycofywania nietrafionych pomysłów i modułów. Jestem pod wrażeniem tej obiektywności i konsekwencji.

Mam też jednak nieodparte wrażenie, że zespół ma świadomość istnienia problemów, potrafi wycofać się ze złych decyzji, ale nie zawsze ma pomysł na nowy kierunek. Mam nadzieję, że ten intensywny tydzień rozmów zaowocuje w najbliższej przyszłości, na pewno będę z zainteresowaniem obserwował i starał się opisywać!

No Comments

Post a Comment

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.