Sport i Technologia – LeBron James obmierzony przez SAPa

lebron_sap

Dzisiaj krótki przykład innowacyjnej technologii, która pozwala znacząco podnieść efektywność naszej pracy. W niedawno zakończonych finałach NBA drużyna Cleveland Cavaliers wygrała po zaciętej walce z Golden State Warriors 4:3. Było to o tyle ciekawe, że po raz pierwszy w historii drużyna przegrywając w serii 1:3 zdołała odrobić straty i ostatecznie zdobyć mistrzowski pierścień. Niekwestionowanym liderem Cavs był LeBron James, któremu przy okazji ukradkiem oddaję pokłon – nigdy nie byłem jego wielkim fanem, ale to, w jaki sposób poprowadził drużynę, nie pozwala pozostać obojętnym.

Ale ja nie o tym… 😉
Od dziesięcioleci statystycy sportowi opisywali każdy aspekt gry i starali się wyciągać rozmaite rekordy, średnie, najdłuższe okresy bez straty punktu, etc. Zawsze imponował mi poziom szczegółowości tych obliczeń, zważywszy na brak dostępnej powszechnie technologii wspierającej. Obecnie wszystkie zagrania Zawodników są opomiarowane (i nawet udostępnione w postaci API), co pozwala na znacznie szybsze wykonywanie analiz. Dzięki partnerstwu z SAPem, przetworzone analizy są dostępne natychmiast. I tak stworzono następujący film, pokazujący dyspozycję, jaką zaprezentował James w finałach:
https://www.facebook.com/nba/videos/10154127193163463/

To dla mnie dobry przykład wykorzystania technologii do “opisania” sportu. Bez naruszania prywatności, bez wątpliwości odnośnie komercyjnego sposobu wykorzystania danych. Z tych samych emocji i tych samych zagrań uzyskujemy jeszcze więcej informacji, statystyk i analiz.
Jakby tego było mało, NBA bezpłatnie udostępnia swoje dane, więc każdy z nas może drążyć je do woli. I tak Bloger Savvas Tjortjoglou w poście z ubiegłego roku opisuje stworzoną przez siebie aplikację w której analizuje m.in. … odległość między zawodnikami podczas oddawania rzutu 🙂 Kapitalne!

http://savvastjortjoglou.com/nba-play-by-play-movements.html
(niektóre analizy nie są już dostępne, ale post nadal jest zrozumiały i uzupełniony screenshotami)

P.S.
Warto przy tej okazji wspomnieć, że opracowana przez SAPa technologia Hana (platforma przetwarzania danych działająca na zasadzie “in-memory”) będzie dostępna w ramach platformy Microsoft Azure na mocy opublikowanego w maju partnerstwa pomiędzy firmami (link). Ja osobiście nie mogę doczekać się integracji z PowerBI, jako warstwą wizualizacji danych, przetwarzanych w ultrawydajnym silniku Hana.

No Comments

Post a Comment

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.