Poznaj TFS! Instalacja serwera

Z lekkim opóźnieniem wracamy do cyklu poznawania Team Foundation Servera 🙂  Zgodnie z prośbą Andrzeja, dzisiaj kilka słów na temat samej instalacji. Nie chciałbym się jednak powtarzać z publikowanymi przeze mnie już wcześniej materiałami, dlatego najpierw odsyłam Cię, drogi Czytelniku do:

1.) Materiału mojego autorstwa, który ukazał się 22 kwietnia w portalu MSDN:

http://msdn.microsoft.com/pl-pl/library/team-foundation-server-2010—instalacja

Opisuję w nim etap przygotowań do instalacji(wymagania sprzętowe i systemowe), przejście przez proces instalacyjny, razem ze scenariuszem “zaawansowanym” i poświęcam kilka słów możliwościom rozbudowy środowiska np. o dodatkowy serwer aplikacyjny(w celu rozłożenia obciążenia/zapewnienia wysokiej dostępności)

2.) Posta na tym blogu, stworzonego na etapie TFS 2010 BETA2. Tak naprawdę sam proces instalacji nie zmienił się specjalnie od tamtego czasu, więc post też może być przydatny(chociaż traktujmy go jako opcjonalny po lekturze powyższego materiału z MSDN):

http://visualstudioalm.pl/post/Instalujemy-TFS-2010-Beta-1.aspx

A teraz kilka słów dodatkowych

TFS 2010 jest pierwszym produktem w serii, posiadającym instalator typu “Next, next, next, thank you”. Wcześniejsze edycje(2005 i 2008) wymagały sporo uwagi i w obu przypadkach zdecydowanie polecam Instalation Guide’y(dostępne pod linkami: 2005 / 2008).

Wizard w 2010 przyjemnie nas prowadzi za rękę przez cały proces, w zasadzie trudno zrobić błąd. Gdy stawiamy pierwszą instalację, radzę nie pchać się w scenariusz zaawansowany, podstawa nam w zupełności wystarczy. Mamy też inną możliwość. Ze stron Microsoftu możemy pobrać TRIAL TFS 2010 w postaci maszyny wirtualnej z zainstalowanymi dla nas odpowiednimi komponentami.

Do pracy z TFS 2010 możemy zaprząc wszystkie wersje Visual Studio 2010 poza Express, jak również większość Visual Studio 2005 i 2008(również poza Express). Wszystko, czego potrzebujemy, to zainstalowany dodatek Team Explorer. Gdybyście nie mieli go w swoim Visual Studio, to poniżej podaję linki:

Dodatkowo, dla 2005 i 2008 należy pobrać tzw. Compatibility Packi, dostępne pod adresami: 2005 / 2008

No tak, sporo tego, ale tylko w przypadku chęci skorzystania z TFS 2010 z poziomu VS 2005/2008. Przy VS 2010 wszystko powinniście mieć na pokładzie zaraz po instalacji środowiska 🙂 Wymagania doinstalowania dodatków biorą się ze zmian, jakie zaszły w TFS 2010 pod względem organizowania projektów – wg mnie są to zmiany zdecydowanie na lepsze, nieco później w naszym cyklu dowiemy się, jakie to konkretnie różnice.

Tak czy siak, niezależnie od wybranej wersji Visual Studio dążymy do uzyskania widoku zbieżnego z poniższym screenshotem:

image

Uprawnienia w TFS

TFS pozwala nam zarządzać uprawnieniami na wielu poziomach – zaczynając od poziomu serwera, przechodząc przez kolekcje projektów, projekty, buildy, katalogi(w tym gałęzie), wreszcie na pojedynczych plikach kończąc. Jeśli któryś z poziomów jest dla Ciebie niezrozumiały(np. “kolekcje projektów”) – to nic straconego! Na pewno w ramach naszego cyklu poruszę ten temat.

Zarządzanie uprawnieniami na każdym z poziomów wygląda bardzo podobnie, do czynienia możemy mieć tylko z nieco innymi uprawnieniami(np. na poziomie kolekcji projektów będziemy ustawiali, kto może tworzyć nowe projekty – naturalnie na poziomie projektu takiego uprawnienia już nie będzie :)).

Przykładowy zestaw uprawnień dla kolekcji projektów został zaprezentowany poniżej:

Uprawnienia

Nie należy się przerażać, widząc te pozycje(nawet jeśli w pierwszej chwili nie wiemy co oznaczają)! TFS zaraz po instalacji ma ustawione pewne standardowe wartości, dzięki którym możecie śmiało zacząć pracę z systemem. A z czasem dojdziecie też do tego, jak sobie zorganizować uprawnienia w Waszym zespole.
Uprawnienia przydzielamy w sposób analogiczny do uprawnień w NTFS – możemy je nadać/odebrać użytkownikowi lub grupie(można je stworzyć “lokalnie” w TFS lub oprzeć o istniejące grupy w Active Directory lub na serwerze TFS – niekoniecznie musi być w domenie). Z praktyki zdecydowanie polecam konfigurowanie uprawnień w oparciu o grupy. Włączenie nowej osoby do zespołu oznacza wtedy dołączenie do odpowiedniej grupy. Naturalnie czasem nie chcemy nadawać pełnych uprawnień, natomiast nadal da się tak rozplanować liczbę grup i ich możliwości, żeby spędzać potem nad nimi bardzo mało czasu 🙂

Gdzie faktycznie szukać odpowiednich pozycji konfiguracyjnych? Zawsze tam, gdzie znajdziecie tekst “Security” lub “Group Membership”. Najłatwiej je znaleźć eksperymentując i klikając prawym przyciskiem myszy na różnych elementach w Team Explorerze lub w Source Control Explorerze 🙂
Łatwo je też znajdziemy w menu Team –> Team Project Settings / Team Project Collection Settings

 • Group Membership – to tu tworzymy sobie nowe grupy i dokładamy do nich nowych członków(uwaga: grupa może się też zawierać w innej grupie!). Jeden użytkownik może naturalnie należeć do wielu grup. Poniżej widzimy konfigurację grupy “Administratorzy projektu”, do której należy obecnie jeden użytkownik.
  Mam jednak możliwość dołożenia grupy TFSowej albo użytkownika/grupy Windowsowej i po wykonaniu takiej akcji wskazani użytkownicy nabiorą odpowiednich uprawnień(jakie to uprawnienia przeczytamy w kolejnej kropce)
grupa
 • Security – to właśnie tam określamy co może a czego nie dana grupa/użytkownik.
  Jak widać, tutaj też możemy dodać grupę lub użytkownika. Jest to łudząco podobne do tego, co mamy przy zarządzaniu grupami, jednak tutaj mówimy już tylko o stworzeniu na liście nowej pozycji, dla której chcemy nadawać uprawnienia. Na tym ekranie  nie ma mowy o dodaniu nowego członka do grupy “Project Collection Administrators”.
Uprawnienia2

Ważna uwaga odnośnie uprawnień

Opisane powyżej mechanizmy zarządzania uprawnieniami dotyczą wyłącznie części TFSowej – nie propagują się automatycznie na zintegrowane systemy, jak np. Sharepoint Server, czy też Reporting Services. Należy więc oddzielnie ręcznie dodać uprawnienia w odpowiednich miejscach. Tutaj znowu wracam do praktyki zarządzania przez grupy. Jeśli skonfigurujemy sobie sprytnie grupy Windowsowe i wykorzystamy je przy określaniu uprawnień do TFS, Sharepointa i Reporting Services, to potem nadanie uprawnień nowej osobie, czy też zmiana uprawnień dla istniejącego zespołu, zajmie nam dosłownie kilka minut.

5 komentarzy

 • Andrzej Bednarek

  11 maja 2011 at 15:31 Odpowiedz

  Właśnie po przeczytaniu Twoich artykułów w MSDN dotarłem do Twojego blogu tak więc nie są mi one obce i stosowałem je przy instalacji. Nie wiem czy można zaproponować ale może przećwiczylibyśmy wariant instalacji dwóch serwerów + stacja robocza, od podstaw. Mogę robic zrzuty ekranów i je przesyłać. Niestety od soboty będę przez tydzień w Pradze.
  PS. jak w VS przełączyć użytkownika przy podłączaniu się do TFS’a. VS zapamiętał ustawinia i nie dostaję okieka do wprowadzania użytkownika i hasła.

 • rycu

  11 maja 2011 at 20:01 Odpowiedz

  W ramach wolnego czasu postaram się nagrać webcast z instalacji – na pewno taka forma będzie przystępniejsza od samego tekstu posta 🙂
  Jeśli chodzi o pomoc na Waszym środowisku, w miarę możliwości mogę spróbować pomóc, jeśli macie jak wystawić dostęp zdalny(jakieś VNC? warto żebyś mógł podglądać co robię).
  A jeśli chodzi o VS i zapamiętane hasło – w systemie chyba od Visty w górę(pracuję na Win7 i trudno mi powiedzieć, kiedy się pojawiło), za zarządzanie hasłami odpowiada Credentials Manager. Można go spotkać w): Control Panel->Credential Manager(ew. można też wejść w User Accounts i w lewym menu "manage your credentials"). Tam na liście znajdujemy nazwę serwera TFS i "remove from vault". Teoretycznie to powinno już pomóc nawet bez restartu systemu 🙂

 • Andrzej Bednarek

  11 maja 2011 at 23:29 Odpowiedz

  Dzięki za hasło, sprawdzę. Co do insalki to mam ją w domu. Ja się tylko uczę 😉

 • Andrzej Bednarek

  12 maja 2011 at 12:00 Odpowiedz

  Do części 4-tej (Praca z TFS za pomocą Visual Studio, część 3) dodałem komentrz. Spojrzyj łaskawie.

 • rycu

  12 maja 2011 at 12:32 Odpowiedz

  Już odpowiedziałem(nawet 2 razy z powodu ograniczeń liczby znaków w komentarzu 😉 ).

Post a Comment

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.