Poznaj TFS! Widok Team Explorer w Visual Studio

Na początek wytłumaczę, dlaczego jednak jeszcze nie piszę o instalacji TFSa(pod poprzednim postem Andrzej zaproponował właśnie napisanie kilku słów nt. instalacji i nadawania uprawnień) – już za moment(w tym tygodniu) na MSDN ukaże się mój artykuł na temat instalacji i wtedy rozpiszę tutaj jego uzupełnienie 🙂

Poprzednio udało nam się poprawnie podłączyć do TFS. Dzisiaj lecimy więc z przeglądem przystawki Team Explorer w Visual Studio. Dla przypomnienia, ekran, jaki otrzymaliśmy wygląda tak:

image

Być może ekran, jaki Wam się pojawił jest nieco inny i już za moment dowiemy się, dlaczego. Idąc pokolei, co my tu mamy:

 • Ulubione – czyli możliwość przypięcia najczęściej używanych elementów(jednak nie wszystkich). Jak przypiąć? Za momencik się dowiemy 🙂
 • Work Item Templates – jest to funkcjonalność, którą dostajemy po doinstalowaniu dodatku TFS Power Tools. Bez niego nie zobaczycie tej pozycji. Co nam daje? Pozwala na szybsze i łatwiejsze zarządzanie tzw. Work Itemami, czyli Jednostkami Roboczymi. O Work Itemach porozmawiamy sobie jeszcze nie jeden raz
 • Work Items – no właśnie, i znowu Work Itemy 😉 mówiąc najprościej, Work Item to porcja informacji, za pomocą której w TFS reprezentujemy informacje o naszym projekcie. Codeplex pozwala nam na przechowywanie Work Itemów, które przyjmują jeden z trzech typów: Funkcjonalność, Zadanie i Problem. Aby dodać nowy Work Item, klikamy prawym przyciskiem myszy na węźle Work Items i wybieramy pozycję New Work Item->Typ.
  Kilka linijek niżej jeszcze powiemy nieco więcej.
 • Builds – TFS pozwala na zautomatyzowanie procesu budowania i testowania naszych aplikacji. To właśnie w tym miejscu spędzimy czas konfigurując ten mechanizm.
 • Team Members – kolejna funkcjonalność, doinstalowywana ze wspomnianym pakietem TFS Power Tools. Pozwala po prostu na podgląd i zarządzanie współpracownikami w danym projekcie
 • Source Control – nic innego, jak repozytorium. Aby rozpocząć pracę z nim, klikamy dwukrotnie właśnie w tym miejscu. W centralnej części ekranu pojawia się widok Source Control Explorer, za pośrednictwem którego możemy przeglądać repozytorium i pobrać kod w odpowiednie miejsce na nasz dysk(prawy klawisz w odpowiednim miejscu i polecenie “Get Latest Version” pozwolą nam wskazać miejsce na lokalnym dysku do którego zostanie pobrany kod):
image

 

No dobrze, ale Codeplex kryje malutkie oszustwo… A właściwie nie tyle oszustwo, co po prostu obcięcie funkcjonalności 🙁 Dlatego poniżej wklejam zrzut ekranowy z prawdziwego, pełnego TFSa:

image

Jakie mamy różnice: przede wszystkim, widzimy dwie nowe gałęzie: Documents i Reports. Instalując Team Foundation Server, mamy możliwość zintegrowania go z MS Sharepoint’em i platformą raportową MS Reporting Services. Team Explorer daje nam szybki dostęp do obu tych miejsc – Documents pozwala na przeglądanie dokumentów składowanych na naszym zespołowym Sharepoincie, a Reports uruchamia w trzech kliknięciach raport dotyczący projektu. Oczywiście zajrzymy do tego za kilka odcinków.

A teraz wracając jeszcze do samego Source Control i pobranego kodu(bo przecież o to nam na początku chodzi, prawda?) – plik solucji możemy odpalać albo od nas z dysku(z podanej wcześniej lokalizacji), albo prosto z Source Control Explorera(SCE). Gdy po dokonaniu zmian chcemy je umieścić w repozytorium, klikamy na odpowiednim miejscu w repozytorium(w następnych odcinkach wyjaśnię, co mam na myśli pisząc o "odpowiednim" miejscu) i wybieramy opcję “Check-in”.

5 komentarzy

 • Andrzej Bednarek

  10 maja 2011 at 13:03 Odpowiedz

  No to wracając do instalacji 😉 to straciłem na nią ze dwa pełne dni i tak do końca nie wiem czy dobrze. Zaznaczam że chciałem zainstalować TFS w wersji jednoserwerowej na VMWare. Instalacja zachacza o administrację kilkoma produktami tak więc zespół który chciałby popracować w tym produkcie musi mieć dobrego administratrora serwerów. Tak więc do sesjai o konfiguracji należy sie przyłożyć.
  Jakoś przeoczyłem info o lekcjan na portalu ale nadrabiam zaległości.

 • rycu

  10 maja 2011 at 23:04 Odpowiedz

  A jakie pojawiły się po drodze problemy? Rozumiem, że instalowany był TFS w wersji 2010 na zupełnie świeżym środowisku?
  Instalacja (i potem administracja) TFSem faktycznie dotyka kilku produktów, ale pamiętajmy też, że możemy je dobierać w zależności od potrzeb naszego zespołu! Np. jeśli nie chcemy korzystać z raportów(zdecydowanie odradzam rezygnację z nich:) ), to system pozostanie w pełni sprawny, gdy je odłączymy.

 • Andrzej Bednarek

  11 maja 2011 at 15:12 Odpowiedz

  No więc tak aby było od początku. Powiedzmy, że doświadczenie z serwerami jakieś mam ale zatrzymałem się na wersji 2003 i to też niezbyt dogłębnie je studiowałem. Pomysł był taki aby zbudować środowisko dla małego zespołu ale mieć dostęp do niego z dowolnego miejsca. Tak więc do testów użyłem VMWare. Na jednym położyłem VS2010 Professional a na drugim chciałem zrobić strukturę TFS. W końcu doszedłem do nastepujących kroków instalacji:
  1. SharePoint Services 3.0 – ale instaluje swoją baze MSSQL 2005 Expres co nie daj e się przekowertować do 2008 Standard w prosty sposób,
  2. SQL 2008 Developer Edition z konfiguracją korzystającą z SharePoint’a – pełna instalacja
  3. TFS 2010
  Po takiej instalacji nie udaje mi się uruchomić Report Servces. Niby się uruchamia serwis ale jak przychodzi do jego konfiguracji w FTS to mówi, że nie ma takiego serwisu i on nie wie gdzie ma się podpiąć. Robiłem to dwa razy i to samo.
  W sammy TFS jak zrobię nowy TEAM Projekt to nie widze pozycji Users (czy jakoś tak) oraz Reports bo może własnie nie są uruchomione. Mogę podesłać zrzuty ekranów 😉

 • rycu

  11 maja 2011 at 19:52 Odpowiedz

  Ok, podsumujmy więc środowisko:
  1.) Windows 2003 w jakiej wersji i architekturze(zgaduję, że Standard x86).
  2.) Sharepoint Services – faktycznie stawiają swoją "cichą bazkę" 2005, którą teoretycznie można przenieść na sql 2008. Pytanie, czy oddzielna instancja stanowi dla Ciebie problem? Przy małym zespole prawdopodobnie nie odczujesz specjalnej różnicy, Sharepoint systemu Ci nie zabije.
  3.) Do poprawienia Reporting Services musielibyśmy umówić się(najlepiej mailowo) na jakieś spotkanie online z moim zdalnym podłączeniem się do Waszego serwera.
  Wstępnie możesz jednak spróbować wykonać kilka kroków diagnostycznych:
  a) przede wszystkim sprawdź, że na pewno usługa jest odpalona i nie sypie nic do event loga
  b) uruchom Reporting Services Configuration Manager(Start-> Programs-> Microsoft Sql Server 2008 -> Configuration Tools-> Reporting Services Configuration Manager)
  c) zaloguj się do instancji, na której masz kolekcję projektów(czyli pewnie ten sql 2008 pod TFS)
  d) Zerknij do pozycji Report Manager URL, zobacz czy otwiera Ci się link który się tam powinien znajdować(np. w postaci http://serwer:80/Reports_TFS)
  e) Przejdź do pozycji Web Service URL – czy masz tam wprowadzoną konfigurację, czy czeka właśnie na wykonanie configa?

  Zróbmy takie pierwsze badanie, spodziewam się, że bez problemu dojdziesz do punktu 3e i tam okaże się, że musimy trochę konfigurować 🙂

 • rycu

  11 maja 2011 at 20:03 Odpowiedz

  Aha, zapomniałem jeszcze wspomnieć o brakujących węzłach – Reports faktycznie nie masz z powodu niepełnej konfiguracji.
  Team Members z kolei pochodzi z dodatku TFS Power Tools, do pobrania stąd: http://visualstudiogallery.msdn.microsoft.com/c255a1e4-04ba-4f68-8f4e-cd473d6b971f

Post a Comment

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.