Rozwiązywanie konfliktów z VS 2010

conflict

W tym odcinku poopowiadamy sobie o rozwiązywaniu konfliktów przy okazji najnowszej wersji Visual Studio. No bo o czym innym mógłby być wpis, opatrzony takim uroczym obrazkiem? 🙂

Nie będę się za bardzo rozpisywał, chciałbym tylko króciutko przedstawić nową funkcjonalność, jaka została przygotowana w “dyszce”.

W aktualnej wersji(bo w końcu 2010 jeszcze aktualna nie jest i pewnie jeszcze przez pewien czas nie będzie), gdy chcemy zrobić check-ina do source controla, to w przypadku jakiegoś konfliktu na plikach pojawia się “eleganckie” okienko zawierające wszystkie konflikty, które sobie możemy cierpliwie rozwiązywać. Super wygodne to nie jest, chociaż można się przyzwyczaić. Przypuszczam, że na podstawie feedbacku od użytkowników, stwierdzono w MS, że skoro jest to średnio wygodne, to należy coś poprawić. I tak powstał chocapic. I w ten sposób, w Visual Studio 2010 podczas check-inowania pliku dochodzi nam nowa pozycja, zatytułowana “Conflicts”(screen poniżej – polecam kliknąć i powiększyć).

 

 

Wylistowane mamy wszystkie pliki, w których zachodzi konflikt wraz z szybką możliwością ich rozwiązania(przyciski AutoMerge, Merge Changes In Merge Tool, Take Server Version, Keep Local Version). Naturalnie możemy użyć przycisku(lub jak kto woli – klawisza) AutoMerge All, który rozwiąże to, co da radę sam, a to czego nie da – zostawi nam do załatwienia ręcznego.
Bardzo ważne jest to, że funkcjonalność ta nie jest zależna od wersji TFS – sprawdziłem działanie z TFS2008 i działało tak samo dobrze.

I jeszcze jedna ciekawostka – Ręka w górę, kto w aktualnej wersji, klikając AutoMerge All ma zawsze pewność, że automat zrobi wszystko ok? 🙂 No właśnie, ja też czasem sie zastanawiam co on tam nawywija 😉 Nowe Visual Studio(a w zasadzie Team Explorer) pozwolą na określenie jakie konflikty w jaki sposób rozwiązać. Okienko konfiguracji poniżej:

 

confl_sett

 

Podsumowując – dużych zmian w sumie nie ma, sam mechanizm pozostał ten sam(np. ręczne mergowanie plików). Jednak generalnie mała rzecz a cieszy 🙂

No Comments

Post a Comment

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.