Zarządzanie Work Itemami w TFS

predefinedqueries Jeśli chodzi o Work Itemy, omówiłem już przede wszystkim czym są, jakie nowe mechanizmy, które ich dotyczą, pojawiły się w TFS 2010 oraz opisałem nowe typy Jednostek Roboczych w MSF v5, opublikowanym wraz z TFS2010 beta1. Pomijałem jednak dotychczas temat szerszego zarządzania Work Itemami, ponieważ chciałem poświęcić temu osobny wpis. Oto i on 🙂

Wyszukiwanie

Zacznijmy przede wszystkim od przejrzenia dostępnych sposobów wyszukiwania interesujących nas Work Itemów. Tworzenie zapytania o zestaw jednostek roboczych, które spełnią zadane przez nas warunki, jest banalnie proste: Klikamy prawym przyciskiem myszy na pozycji Work Items w drzewie pod team projectem i wybieramy pozycje “Add query”:

 

addquery

 

Pojawia się okno tworzenia zapytania. Moim zdaniem, jest ono maxymalnie intuicyjne. Możemy dodawać kolejne warunki w kolejnych rekordach grida, łącząc je warunkami logicznymi. Co więcej możemy grupować kolejne warunki, przez co zapytanie A and B or C można pogrupować jako (A and B) or C albo jako A and (B or C) – co może mieć istotny wpływ na zwrócone wyniki 🙂 Naturalnie, możemy w ogóle nie grupować i zdać się po prostu na kolejność działań.

 

query1

 

Powyższy screenshot pokazuje, jak wygląda narzędzie do tworzenia warunków naszego zapytania oraz jak “dodać nawiasy”(zaznaczamy odpowiednie warunki, klikamy prawym na jednym z nich, a następnie z kontekstowego menu wybieramy pozycję “Group Clauses”). Po dodaniu odpowiednich warunków wciskamy F5 i otrzymujemy wyniki spełniające nasze kryteria. Naturalne jest, że możemy zechcieć zapisać zapytanie, żeby nie budować go za każdym razem od nowa – klasyczne Ctrl+S i pojawia nam się takie oto skomplikowane, przerażające okienko:)

 

savequery

 

Zacznę od opcji najłatwiejszej, czyli zapis do pliku. Nic nadzwyczajnego, możemy zapisać zapytanie w formacie wiq – jego zawartość do XML.
Znacznie ciekawsze jest jednak zapisanie zapytania na serwerze – możemy wtedy z dowolnego miejsca wykorzystać utworzone wcześniej zapytanie, co może być przydatne np. podczas pracy z TFS Web Access’em. W dalszej części tego wpisu poznamy jeszcze inne zastosowania. Zapytanie możemy zapisać w dwóch miejscach: albo widocznym tylko dla nas, albo dostępnym dla wszystkich członków projektu. Wprawdzie nie jest to jakieś “big wow”, ale naprawdę bardzo przydatna funkcjonalność, pozwalająca na utrzymanie porządku w projekcie(nie wnikam, jak o swoje bieżące Taski dbają poszczególni członkowie zespołu – ważne, żeby potworzyli takie zapytania, które sami rozumieją. A przy tym nie zaśmiecili wspólnego kontenera zapytań).

Co więcej, mamy możliwość skorzystania z predefiniowanych zapytań(ich lista, dostępna w MSF for agile software development v4.2, widoczna na obrazku tuż pod tytułem posta). Jak widać, jest związana z typami Jednostek Roboczych, dostępnymi w ramach procesu – stąd, jak nietrudno się domyślić, lista dla nowego MSF będzie nieco inna. Tak czy siak, mamy tu podstawowe zapytania, które twórcy procesu uznali za potrzebne dla wszystkich i umieścili jako standard. Nie jest to jednak żadna czarna magia – powstały one ma takiej samej zasadzie jak opisana powyżej 🙂

Śledzenie

Work itemy śledzić możemy na wiele sposobów: najprostszy to naturalnie działanie z poziomu Visual Studio. Zespół odpowiedzialny za rozwój TFSa dał nam jednak więcej możliwości. Możemy użyć np. TFS Web Accessa(czyli dostęp przez przeglądarkę). Jak widać na poniższym obrazku, możemy korzystać z tych samych zapytań, które sobie skonfigurowaliśmy w Visual Studio.

 

 

Co więcej, możemy sobie stworzyć nowe zapytanie(lub wyedytować istniejące) w sposób bardzo zbliżony do tego, który prezentowałem powyżej, w Visual Studio.

 

webacc_qeditor

 

Web Access jest jednak najrzadziej używanym przeze mnie dostępem, chociaż nie ukrywam, że dla osób spoza zespołu developerskiego w firmie, ten sposób jest bardzo wygodny(no bo dać im Visual Studio to jak zainstalować szyberdach do malucha… 😉 ).

Najczęściej natomiast używam MS Projecta. Wybieramy sobie zapytanie, którym chcemy pobrać Work Itemy, po zwróceniu wyników wybieramy, które pozycje konkretnie nas interesują i wuala: możemy sobie dziergać 🙂

 

 

Po skończonej pracy, korzystając z opcji Publish wysyłamy zmiany do Servera. Naprawdę praca jest bardzo wygodna, a gdy teraz, w nowej wersji, dodano możliwość tworzenia hierarchii zadań, to powinien być już w ogóle total wypas 🙂

Przedostatnim sposobem, który chciałbym omówić jest dostęp z Excela – wiadomo, narzędzie jest niezwykle popularne, a przy tym doskonale się tutaj nadaje, więc nie można było go pominąć. Dla mnie wszystko, czego potrzebuje ma Project + Visual Studio, ale czasem zdarza się, że nie chce odpalać VS i z poziomu Excela ciułam sobie coś na TFS 😉 Nie będę już wklejał screenshota, bo nic wielkiego się tu nie dzieje. Ponownie, po skończonej pracy możemy zapisać zmiany jednym szybkim kliknięciem w “Publish”.

Na koniec zostawiłem furtkę, jaką dla nas, developerów zostawiono. Mianowicie – TFS wystawia cały zestaw Web Service’ów, za pośrednictwem których możemy sobie na nim pracować. Przygotowano oczywiście kilka WebMethod, z których można skorzystać, żeby dobrać się do Work Itemów. Tak więc możemy napisać sobie dowolny własny tool, służący np. do operacji na Jednostkach Roboczych. Postaram się poświęcić temu tematowi osobny wpis(albo nawet całą serię, bo to duży obszar 🙂 ).

Co tam Panie w nowej wersji?

Na koniec naturalnie zaglądniemy do TFS 2010, żeby sprawdzić, co tam nowego słychać w temacie wyszukiwania i śledzenia Work Itemów. Sam mechanizm Team Queries/My Queries pozostał ten sam. Sposób wyszukiwania – ten sam. Co więc jest nowego? Sposób wyświetlania. Z uwagi na możliwość tworzenia hierarchii Tasków, możemy je wyświetlić w strukturze drzewiastej. Jak widać, wielkie zmiany nie zaszły… Ale generalnie – czy powinny zajść?

 

No Comments

Post a Comment

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.