Czym dokładnie jest Visual Studio Team System?

VSTSNazewnictwo związane z Visual Studio(i systemami związanymi) postanowiło się trochę zmieniać wraz z wypuszczaniem kolejnych wersji, co wprowadzało lekki chaos. Sam miałem problemy ze zrozumieniem co dokładnie kryje się pod nazwami takimi jak Visual Studio Team System, Visual Studio Team Suite, Team Foundation Server, jakie są między nimi różnice i jakich funkcjonalności dostarczają poszczególne edycje Visual Studio… Z moich rozmów ze znajomymi wynika, że nie tylko ja miałem ten problem.

Odnoszę wrażenie(bo pewności chyba jednak nie można mieć 🙂 ), że udało mi się zrozumieć i co więcej, poniżej postaram się to opisać 😉

Różne wersje Visual Studio

Zaczniemy od omówienia jednego ze sztandarowych produktów, czyli samego IDE. W edycji Visual Studio 2003(wersjonowanej dla ułatwienia 😉 również jako “Visual Studio .NET”) mieliśmy do czynienia z 3 wersjami: Professional, Enterprise Developer oraz Enterprise Architect. Był jeszcze wyróżniony Academic, ale przynajmniej wg tego zestawienia nie różnił się funkcjonalnie od Professional – przypuszczam, że jedyna różnica polegała na niekomercyjnym charakterze wykorzystania tej wersji(czyli nie można było pisać oprogramowania na sprzedaż).

Dwa lata później pojawia się Visual Studio 2005, razem z Team Foundation Serverem 2005(do którego zaraz wrócimy). Mamy tu np. edycje Standard, Professional, Express(mocno okrojona, ale pozwalająca na pisanie komercyjnych aplikacji). Co jest jednak ciekawe: wg witryny MS istnieje między innymi wersja Visual Studio Team System. Specjalnie zalogowałem się do MSDN, żeby sprawdzić – nie ma tam takiej pozycji :-)) Można pobrać za to Visual Studio 2005 Team Suite(najbogatsza, z punktu widzenia funkcjonalności “team”). Ale zwracają uwagę takie pozycje jak “Visual Studio 2005 Team Edition for Database Professionals”, czy też “Visual Studio 2005 Team Edition for Software Architects”. No to jak, w końcu są, czy nie są? 🙂 Jesteśmy już bliscy rozwiązania zagadki. Na szczęście Microsoft przygotował obrazek, który “mówi więcej niż 1000 słów”:

 

VSTS_small

Struktura Visual Studio Team System

 

Reprezentuje on właśnie całe Visual Studio Team System. Na co warto zwrócić przede wszystkim uwagę: Cały produkt składa się z części serwerowej oraz klienckiej.
Centralnym punktem jest tu Team Foundation Server, stanowiący warstwę serwerową(jak widać na powyższej ilustracji, TFS zapewnia m.in. kontrolę wersji, raportowanie, buildy, ale również zarządzanie projektem, czy też śledzenie “jednostek roboczych”, czyli work itemów – a wszystko to w oparciu o konkretną metodykę wytwarzania oprogramowania).

Jeśli chodzi o część kliencką, mamy dostarczone różne “końcówki”, czyli aplikacje pozwalające na korzystanie z serwera. Najważniejsza to naturalnie seria produktów Visual Studio, czyli narzędzie codziennej pracy programistów. Dla różnych ról w projekcie zostały przygotowane dedykowane wydania, tj: Architecture/Development/Database/Test Edition. Istnieje również wydanie dostarczające wszystkich funkcjonalności z wymienionych 4 wersji: Visual Studio Team Suite.
Co ważne, nie zrezygnowano z wersji Standard oraz Professional – sama wersja Pro bardzo dobrze współpracuje z TFSem 🙂 Nie wiem za to jak Standard.

VSTS dostarcza jednak również możliwości współpracy z Team Foundation Serverem za pośrednictwem Projecta i Excela(np. do zarządzania zadaniami, a mówiąc szerzej – do zarządzania Work Itemami, ale to temat na osobny wpis). Dodatkowo od wersji 2008 do rozwiązania została włączona aplikacja webowa(Team System Web Access), pozwalająca również na mieszanie w projektach 😉

Co więcej, Team System dostarcza całkiem bogatego API, a już sam Team Foundation Server wystawia kilka Web Service’ów, dzięki czemu możemy sobie napisać własną aplikację, współpracującą z serwerem.

 

Visual Studio Team System 2008 kontynuuje już powyższą filozofię, nie dzieje się tu więc nic specjalnego, poza wspomnianym Web Accessem, który został włączony jako integralna część Team Systemu – wcześniej trzeba było doinstalować go niezależnie.

A co z edycja 2010?

Jeśli chodzi o VSTS 2010, to na chwilę obecną, do ściągnięcia są wersje beta wydań Team Suite oraz Professional. Czytałem jednak w sieci o edycjach Development oraz Architecture Edition, więc zakładam, że linia produktów zostanie co najwyżej rozszerzona, ale nie zreorganizowana(i bardzo dobrze!) 🙂

Podsumowanie

Mam nadzieję, że udało mi się troszkę rozwikłać co jest czym, jeśli chodzi o Visual Studio Team System. Na koniec ściągawka, w pigułce:

  • Visual Studio Team System – całe rozwiązanie, składające się zarówno z części serwerowej, jak również klienckiej. Zawiera w sobie wszystko co zostanie wymienione poniżej 🙂
  • Team Foundation Server – część serwerowa Team Systemu.
  • Visual Studio Team Suite(oraz inne edycje, dedykowane dla konkretnych ról projektowych) – część kliencka Team Systemu
  • Inne elementy takie jak Web Access – inne metody współpracy z TFS

1 Comment

  • Cipro

    29 października 2009 at 15:50 Odpowiedz

    Your post has exceeded my expectations and itreally gives a pleasure while reading.

Post a Comment

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.